Smart Ringi szturmem podbiły rynek współczesnych gadżetów elektronicznych. Zamiast klasycznych smartwatchy coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie inteligentnych pierścieni. Czy to na pewno dobry wybór? Czy smart ringi rzeczywiście mogą zastąpić popularne smartwatche?
Przez ostatni tydzień miałem okazję testować inteligentny pierścień od marki Ice Ring. Jak się sprawdził i czy warto w niego zainwestować? Wnioski z testu poniżej.
Ice ring — pierwsze wrażenia
Ice ring jest elegancki, przyjemny w dotyku i lekki. Wygląda jakby był wykonany ze stali szlachetnej spolerowanej, ale jest zrobiony z jakiegoś innego rodzaju tworzywa. Ma nowoczesny design, przypomina bardziej elegancką biżuterię niż sportowy gadżet. Dobrze się prezentuje na palcu, ma rozmiar klasycznego sygnetu, więc odznacza się gołym okiem. Świetnie pasuje do półformalnych stylizacji.
Ice Ring jest dostępny w trzech kolorach – czarnym, złotym i srebrnym, ja akurat zdecydowałem się na czarny. Do wyboru mamy aż pięć rozmiarów - od 52 do 70 mm (obwodu), więc bez trudu dopasujemy rozmiar pierścienia do palca.
Ice Ring został dostarczony w eleganckim, małym i schludnym pudełku. W zestawie znalazła się ładowarka (podstawka do ładowania ringa), kabel USB-C, krótka instrukcja obsługi w języku angielskim oraz karta gwarancyjna.
Smart Ring od Ice Ring — jak się nosi?
Inteligentny pierścień od Ice ring jest wygodny, dobrze dopasowany i nie ześlizguje się z palca. Nie uwiera i nie sprawia żadnego dyskomfortu podczas codziennych czynności. Można go nosić cały dzień bez poczucia, że „chcę go już zdjąć”. Smart Ring od Ice Ring jest także wygodny podczas snu (dużo bardziej niż smartwatch), nie uciska, praktycznie w ogóle nie czuć, że się go nosi.
Jedynie podczas brania prysznica miałem wrażenie, że może spaść z palca. A było to spowodowane używaniem kosmetyków do ciała, które w połączeniu z wodą sprawiły, że ring zaczął bardziej się ślizgać. Poza tym, nie mam żadnych zastrzeżeń.
Ice Ring — konfiguracja i połączenie z telefonem
Konfiguracja i połączenie pierścienia z telefonem jest proste szybkie i intuicyjne. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store, zainstalować ją i włączyć Bluetooth. Telefon po kilku sekundach wykryje ringa i automatycznie się z nim połączy. Po sparowaniu urządzeń należy skonfigurować aplikację, podać nazwę użytkownika, wzrost, masę ciała i datę urodzenia. Cały proces jest szybki i prosty. Po zakończonej konfiguracji smart ring zaczyna automatycznie zbierać dane i wysyłać je do urządzenia.
Ice Ring — dostępne funkcje i tryby sportowe
Z informacji zamieszczonych na stronie producenta możemy przeczytać, że inteligentny pierścień Ice Ring monitoruje najważniejsze parametry życiowe - tętno, jakość snu, saturację, poziom stresu i aktywność fizyczną. Ma wbudowane aż 24 dyscypliny sportowe w tym m.in.: bieganie, tenis, jazda na rowerze, badminton, taniec, joga, fitness, baseball czy piesze wędrówki.
Smart Ring korzysta z GPS w telefonie, dzięki czemu może pokazać pokonaną trasę. Jest także wyposażony w moduł Bluetooth, płynnie łączy się ze smartfonem i aplikacją. Zbiera dane biometryczne za pomocą wbudowanych czujników, a następnie przekazuje je do aplikacji mobilnej, gdzie na bieżąco możemy sprawdzić wyniki treningu. Tyle w teorii. A jak jest w praktyce? Wyniki testu poniżej.
Ice Ring – test
Ice Ring był przeze mnie testowany przez cały tydzień. Sprawdzałem jego funkcjonalność podczas normalnej codziennej aktywności oraz podczas treningu siłowego, fitness, sesji jogi, biegania i innych aktywności. Jak się sprawdził?
Ice ring podczas codziennej aktywności
Tętno oraz liczba kroków w ciągu dnia są mierzone prawidłowo. Wyniki porównywałem ze smartwatchem Huawei, którego używam od lat. Różnica w pomiarach wynosiła ok. 500 kroków na przestrzeni całego dnia. Więc to naprawdę niewiele.
Pierścień dobrze pokazuje także liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans i czas ruchu (w minutach) i tętno. Dodatkowo może także zmierzyć (po włączeniu z poziomu aplikacji) HRV, saturację oraz poziom stresu. Wszystkie pomiary są precyzyjne i dokładne. Istnieje także możliwość włączenia powiadomień o ruchu oraz alertu tętna (powyżej 187 BPM).
W zbieranych przez pierścień danych brakuje mi tylko VO2max (maksymalny pobór tlenu, czyli poziom wydolności organizmu). Być może opcja ta zostanie później dodana przez producenta, jednak w chwili obecnej jej nie ma. Oczywiście nie zmniejsza to funkcjonalności ringa — wciąż jest to wielofunkcyjny gadżet monitorujący najważniejsze parametry zdrowia.
Ice ring — monitorowanie jakości snu, poziomu stresu i GPS
Smart ring dobrze radzi sobie w zbieraniu danych lokalizacyjnych. Podczas dłuższego spaceru, dzięki temu, że korzysta z GPS w telefonie, określił lokalizację i na jej podstawie przygotował mapę przebytej przeze mnie trasy, wskazał czas jej trwania, długość, tempo, sumę kroków, przewyższenie, a także liczbę spalonych kalorii.
Smart ring doskonale poradził sobie również z monitorowaniem snu. Prawidłowo rejestrował długość snu, godzinę zaśnięcia, pobudkę czy długość poszczególnych faz. Tutaj mam zastrzeżenie tylko do jakości tłumaczenia aplikacji na język polski – poszczególne fazy snu nie zostały dokładnie przetłumaczone, przez co mogą być niezrozumiałe dla początkujących użytkowników. Ale z czasem można się do tego przyzwyczaić i intuicyjnie analizować otrzymane dane. Dodatkowo, aplikacja pokazuję ocenę jakości snu, co moim zdaniem jest bardzo przydatne. Jeśli zauważymy, że ocena jakości naszego snu jest niższa niż powinna, możemy wdrożyć odpowiednie działania i popracować nad jej poprawą.
Chociaż smart ring posiada funkcję monitorowania poziomu stresu, niestety nie robi tego automatycznie, a dopiero po włączeniu odpowiedniej opcji w aplikacji. Pomiar ten jest dokładny i czytelny, jednak brakuje mi sugestii co do ćwiczeń oddechowych, które pomogłyby zredukować stres.
Smart ring podczas treningu
W aplikacji smart ringa rzeczywiście znajdziemy 24 dyscypliny sportowe. Część z nich dotyczy aktywności outdoorowych, a pozostałe – aktywności wewnętrzne. Do wyboru mamy m.in.: chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, skakanka, badminton, koszykówka, piłka nożna, wspinaczka, tenis, rugby, golf, joga, fitness, taniec, baseball, orbitrek, jazda na rowerze stacjonarnym, wolny trening, maszyna do wioślarstwa oraz tryby korzystające z GPS w telefonie — chodzenie, bieganie, kolarstwo, bieg w terenie, piesza wędrówka. Wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu możemy precyzyjnie dopasować dyscyplinę do wykonywanej przez nas aktywności fizycznej.
Testowałem smart ringa podczas treningu fitness, jogi, pływania i podczas biegu. Tętno podczas wykonywania przeze mnie treningu było mierzone prawidłowo. Po zakończonych ćwiczeniach otrzymujemy informacje dotyczące tętna średniego, minimalnego i maksymalnego, a także czas trwania treningu, podział na poszczególne strefy tętna i liczbę spalonych kalorii. Jedynym minusem jest wykres, który podsumowuje tętno. Odzwierciedla to, jak zmieniało się ono podczas całego treningu, ale brakuje skali, na której byłyby oznaczone konkretne wartości. Dzięki temu wykres byłby bardziej czytelny. Nie jest to jednak duża wada, wciąż możemy dokładnie skontrolować zmienność tętna i jego dynamikę podczas całego treningu.
Niestety pierścień nie wykrywa automatycznie treningu i nie identyfikuje go. Tryb treningu trzeba włączyć w aplikacji na telefonie. Dopiero po tym, zaczyna rejestrować dane dotyczące konkretnych ćwiczeń. Jeśli na co dzień, podczas treningu korzystamy z telefonu np. do słuchania muzyki, nie będzie to duże utrudnienie — po prostu włączamy trening i możemy na bieżąco śledzić aktywność. Jeśli natomiast zwykle nie zabieramy ze sobą telefonu, możemy włączyć trening w domu, pójść poćwiczyć i po powrocie wyłączyć tryb treningowy. Ice ring nie zaimportuje danych GPS (ponieważ bez telefonu ich nie zbiera), ale zarejestruje trening i po synchronizacji z aplikacją przerzuci do niej wszystkie dane dot. poszczególnych parametrów.
Ice ring podczas treningów siłowych i sztuk walki
O ile Ice Ring dobrze sprawdza się podczas normalnej aktywności i treningów fitness, o tyle podczas treningu siłowego nie do końca spełnia swoje zadanie. W tego rodzaju treningu trzeba cały czas trzymać hantle, sztangi, drążek i inne chwyty i smart ring mógłby się szybko porysować, a nawet ulec uszkodzeniu przy większych ciężarach. Poza tym niestety utrudnia mocny chwyt przyborów treningowych, co negatywnie wpływa na efektywność tego rodzaju treningu. Smart ring nie sprawdzi się także podczas treningów sztuk walki, w których występują uderzenia ręką i chwyty.
Ice Ring — recenzja i wnioski
Ice ring to ciekawy i elegancki gadżet sportowy, który dobrze radzi sobie z mierzeniem codziennej aktywności – kroki, tętno, monitorowanie snu. Dobrze radził sobie także podczas różnego rodzaju treningów.
Bateria, tak jak deklaruje producent, jest wytrzymała, a sam ring nie wymaga częstego ładowania. Przy intensywnej aktywności i codziennych treningach wytrzymała pięć dni – od soboty do środy, co jak na tak niewielkie urządzenie jest naprawdę imponujące. Ładowanie smart ringa trwa krótko, a samo podłączenie ringa do podstawki ładującej jest proste i intuicyjne.
Testowany Ice Ring w sklepie movemore:
Czy warto kupić Ice Ringa? Podsumowanie
Jeśli poszukujesz wygodnego i ciekawego urządzenia do monitorowania podstawowych parametrów życiowych, liczby kroków, przebytej trasy czy długości i jakości snu, to smart ring jak najbardziej spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak wymagasz dokładniejszych pomiarów i większej ilości danych do analizy, urządzenie to może nie do końca się sprawdzić w Twoim przypadku. Nie mniej jednak jest to ciekawy gadżet, który, jak na swoje niewielkie rozmiary, oferuje naprawdę dużo.
Test przeprowadził certyfikowany trener personalny - dr Adam Rzetecki.